enaf_grafika_historia

Historia na jedwabiu kaligrafowana, czyli skąd wzięły się wizytówki.

Zanim wizytówki przybrały swoją współczesną formę i zastosowanie, czyli kartonika z zapisanym imieniem, nazwiskiem i danymi kontaktowymi swojego właściciela, przebyły niekrótką drogę prowadzącą nie tylko przez różne materiały, z jedwabiem włącznie, ale i zwiedziły kawał świata.

Historia wizytówek zaczyna się jednak w średniowiecznych Chinach, gdzie dokładnie w XV wieku wszystkich urzędników za sprawą cesarskiego dekretu zaczął obowiązywać nakaz posiadania czegoś w rodzaju wizytówki z wypisanym imieniem, nazwiskiem oraz nazwą piastowanego stanowiska.rawpixel-191102-unsplash.jpg

Pierwsze tego typu dokumenty powstawały na papierze ryżowym lub jedwabiu. Prócz koniecznych danych informacyjnych, nierzadko zdobiły je obrazki ludzi, kwiatów czy zwierząt. Już w swojej pierwotnej formie wizytówki ułatwiały urzędnikom kontakty biznesowe i towarzyskie. Tworzyły również pierwsze, ale jakże silne, fundamenty dla autopromocji. Dodajmy, że proces stworzenia takiej wizytówki był niezwykle pracochłonny, a każdy egzemplarz był jedyny w swoim rodzaju.

Wiamador-loureiro-779-unsplash.jpgeść o chińskich wizytówkach rozprzestrzeniła się na cały kontynent. Do Europy dotarły za sprawą Marco Polo. Podróżnik dostał je w prezencie od Mandarynów w formie ręcznie zapisanych na papierze ryżowym czy jedwabiu danych osobowych. Luksusowo wyglądające wizytówki zrobiły furorę na włoskich i francuskich salonach. Za czasów Ludwika XIV zdobiono je rodzinnym herbem  lub ilustracjami nawiązującymi do posiadłości właściciela.

Z czasem stały się niezbędnym elementem podczas odwiedzin. Gość wysyłał wizytówkę do rodziny, którą zamierzał odwiedzić lub po przekroczeniu domu gospodarza kładł ją na specjalnej tacy, którą sługa niósł do swojego pana. Jeśli wizytówka wykonana była z kartonika, a jej prawy górny róg był zagięty, wcale nie oznaczało to niechlujstwa, a fakt, że gość stawił się w domu osobiście i oczekuje spotkania. Natomiast złożona na pół kartka przeznaczona była dla wszystkich członków rodziny oczekujących gościa.

Wizytówki stawały się pierwszą formą kontaktu przybysza i gospodarza, a ich wygląd decydował o pierwszym wrażeniu. Z czasem wizytówka stała się nośnikiem do przekazywania informacji jak gratulacje, kondolencje, podziękowania, życzenia noworoczne czy pożegnanie przed podróżą.

Wynalezienie druku oznaczało dla wizytówek kompletną zmianę formy graficznej np. możliwe stało się wprowadzenie do nich zdjęć, jednak nie była to tania inwestycja, mogli pozwolić sobie na nią jedynie najzamożniejsi.

Wiek XVIII i XIX wzniósł kartoniki z danymi kontaktowymi na handlowy poziom. Bilety wizytowe, bo pod właśnie taką formą funkcjonowały wówczas bohaterki tego wpisu, coraz częściej zawierały mapę, jak dotrzeć do danej osoby, by się z nią skontaktować. Jest to także okres rewolucji, jeśli chodzi o surowiec, z którego wykonywano wizytówki, bowiem tworzone były z cienkiego drewna, na które napisy nanoszono metodą litografii.alvaro-serrano-133360-unsplash_0.jpg

Dodajmy, że bilety wizytowe przestały być towarem zarezerwowanym dla najbogatszych. Zaczęto je masowo rozdawać na placach, targach, a nawet po niedzielnym nabożeństwie w kościele. Wielkością przypominały karty do gry, a ich barwne rysunki przyciągały wzrok.

Historia wizytówek jest nie tylko długa i ciekawa, ale i pokazuje, jak na przestrzeni lat zmieniały się ich funkcje. Od zapowiedzi, biletów wizytowych po kartoniki pełniące ważne role handlowe i reklamowe. Dzisiaj możemy powiedzieć, że opowieść ta zatoczyła koło, a jej bohaterowie wrócili do korzeni, czyli do pełnienia funkcji typowo informacyjnej. Wizytówki są nieodłącznym elementem w życiu zawodowym i prywatnym. Dzisiejsze technologie pozwalają nadać im spersonalizowanego wyglądu, który zależy jedynie od wyobraźni właściciela – wszystkie poligraficzne chwyty są tu dozwolone.

To co jednak nie zmieniło się na przestrzeni lat, to pewna kultura wręczania wizytówek, ale ten temat zostawiamy na następne artykuły.

contact, address

Enaf Sp. z o.o.
Szarych Szeregów 2
05-820 Piastów